Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності та вагітності та пологах

Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах — виплати, які працівник має право отримати від роботодавця та держави. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

Підставою для виплати допомоги є виданий і оформлений у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності. Листок непрацездатності надається до комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, яка не пізніше 10 днів приймає рішення про призначення допомоги чи про відмову в її наданні. Рішення комісії оформлюється протоколом у день їх прийняття, який разом із листками непрацездатності передається до бухгалтерії для нарахування суми матеріального забезпечення й складання заяви-розрахунку. І тут виникає перше питання: чому листок непрацездатності закритий, наприклад, у перші числа місяця, а протокол — наприкінці цього місяця? Або людина пізно надала листок непрацездатності на підприємство, або комісія із соціального страхування підприємства порушила законодавство. Згідно з Положенням про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, її засідання має відбуватися не рідше двох разів на місяць. А коли мова йде про велике підприємство, де листки непрацездатності надходять до роботодавця регулярно протягом всього місяця, то за місяць має бути складено якнайменше три протоколи. Ось і виходить, що комісія із соціального страхування, одним із обов’язків якої є здійснення контролю саме за своєчасним отриманням працівниками певного виду матеріального забезпечення, порушує законодавство та затримує процес виплати матеріального забезпечення.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок. Законодавством не визначена періодичність подання заяв-розрахунків, але ми знаємо, що допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується не пізніше найближчого після призначення дня, установленого на підприємстві для виплати заробітної плати. Оскільки відповідно до трудового законодавства заробітна плата виплачується працівникам не рідше двох разів на місяць, то і заявки-розрахунки для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду страхувальникам необхідно надавати не рідше ніж два рази у місяць. У першу чергу це стосується знову-таки підприємств з великою чисельністю працюючих. Найбільші труднощі виникають у разі, коли страхувальник представляє з себе мережу (торговельну, автозаправки тощо) по всій області і навіть по всій країні.

Для отримання коштів за заявами-розрахунками страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку. Відповідно до діючого законодавства заяви-розрахунки опрацьовуються, формується зведена заява по області, яка направляється до Виконавчої дирекції Фонду. До коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застосовується казначейська форма обслуговування. Робочі органи обласного відділення Фонду мають змогу профінансувати страхувальників тільки після проведення платежів органом казначейства.

Однак після надходження цих коштів бухгалтерія для виплати допомоги часто чекає дня, коли на підприємстві буде виплачуватися заробітна плата. Слід зауважити, що законодавством передбачена виплата допомоги у найближчий після дня її призначення строк, установлений для виплати заробітної плати, а не після дня отримання фінансування.

Усім нам потрібні гроші на життя, і всі ми намагаємось отримати їх за час хвороби найшвидше. Своєчасність отримання допомоги, як бачимо, залежить від багатьох факторів: як від своєчасного надання застрахованою особою листка непрацездатності, так і від дій комісії із соціального страхування та проведення соціальних виплат на рівні бухгалтерій підприємств, органів Фонду, казначейства.

Директор Лисичанської міської ВД ЛОВ ФСС з ТВП В. В. Масуліс