Хронічна втома: простий відпочинок не допоможе

Хронічна втома відрізняється від простої як небо від землі. За нею стоїть не тільки фізичне, а й емоційне, нервове, інтелектуальне виснаження резервів організму. Відпочинок і позитивні емоції, звичайно, поліпшать самопочуття, але ненадовго. А потім знову кожне зусилля дається важко. Приблизно визначити синдром можна так: якщо ви протягом півроку відчуваєте часте або постійне нездужання і при цьому практично нічим не хворі, значить, пора лікуватися.

Як лікувати це захворювання?

Головне завдання в цій ситуації — коригування способу життя, нові психологічні установки. Без них не обійтися, інакше хронічна втома дасть ускладнення у вигляді порушення функцій внутрішніх органів. І не вірте, якщо вам скажуть, що подолати хворобу і основу її — депресію — справа нескладна. Людині, яка зробив роботу або кар’єру головним спонукальним мотивом свого життя, потрібно звільнитися від агресії, постійної «готовності до бою» і, отже, від внутрішньої напруги. В першу чергу ніколи не дотримуйтесь порад «не розслаблятися», «бути зібраним». На зібраність виснажений організм буде витрачати останні сили і, головне, без користі. Вам як раз треба дозволити собі і розслаблення, і навіть деяку лінощі. Не вірте також рекомендацій, що вранці треба неодмінно робити зарядку. У всякому разі починати слід не з цього. Візьміть для початку лікарняний лист або, по можливості, відпустку. Буквально з першого дня, як стали лікуватися, починайте виробляти режим сну. Ваша норма в цьому стані — не менше дев’яти годин! По можливості, добирайте днем. Якщо куди-небудь спізнюєтеся, все одно не схоплюватися різко з ліжка. У цей момент можуть змінитися артеріальний тиск, пульс, інші показники роботи серцево-судинної системи. Зробивши перепочинок в роботі та відіспавшись, потрібно взятися за саму складну справа. Як це не дивно прозвучить, ви повинні навчитися терпіти втому. Але не ту, яка вас допікає, а іншу, від приємної фізичної роботи. Перше і не так вже й складне заняття — швидка ходьба, особливо перед сном.

Регулювати навантаження нескладно: знижуйте його при прискореному серцебитті. До і після вимірюйте пульс і артеріальний тиск. Якщо те і інше швидко не приходить в норму, теж скоротіть тривалість занять. «Гормони задоволення», або ендорфіни, які при цьому виробляються, зовсім не міф, не казка. Позитивні емоції і радість від подолання, що дає фізичне навантаження, знімають і біль, і невмотивовану збудливість, депресію. Навіть ваша невелика, але набридлива температура зникне досить швидко, якщо ви терплячі і послідовні. Включіть в свою програму лижі, якщо сніг не розтанув. Рух з опорою відразу на чотири точки ще більш ефективно, ніж ходьба, так як при цьому працюють додаткові групи м’язів. Якщо снігу немає, застосуєте простий прийом: візьміть дві палиці і просто імітуйте біг на лижах.

Цікаве спостереження: лижник втомлюється менше, ніж людина біжить або швидко йде. Чи треба нагадувати, що в будь-який час року вас виручить плавання, яке ефективніше ходьби, бігу, лиж і будь-яких ігор на повітрі. Басейн повинен стати вашим улюбленим спортивним майданчиком два рази на тиждень, не рідше. І тільки після того як ви навчилися відчувати не тільки м’язову, а й емоційну радість від руху, займіться гімнастикою — справою, як прийнято вважати, рутинним. На робочому місці (або будинку на стіні) залиште нагадування, о котрій годині — краще кожні дві години — робити розминку. При цьому ви не повинні бути прив’язані до жорсткого комплексу. Навпаки, робіть тільки те, що подобається. Розімніться, не виходячи з кімнати, біля стіни, на стільці, на підлозі, якщо дозволяють умови. Потім розслабтеся сидячи, злегка ворушачи пальцями рук і ніг. Зі століття в століття в середовищі лікарів передається проста формула: «Рухом можна замінити ліки, але всі разом узяті ліки не замінять руху». В даному випадку — м’якого, посильного для нервової системи.

А як же ліки? Питання закономірне, але, можливо, вони і не знадобляться. Ну, хіба валеріана на ніч і легке тонізуючу днем: не більше десяти крапель настоянки левзеї, елеутерококу, женьшеню, китайського лимонника або ложку будь-якого бальзаму. Якщо ж справа повільно йде на лад, в нашому арсеналі препаратів досить, тим більше що хвороба до розряду невиліковних не відноситься. Правда, щоденні обов’язкові справи теж доведеться трохи підкоригувати. Визначте пріоритети. Подумайте, яка діяльність, які інтереси, контакти, зустрічі для вас дійсно важливі, і сконцентруйте на них свою увагу. При цьому постарайтеся згладити конфлікти, яких раніше не могли уникнути. Тепер це буде простіше. Але якщо якась проблема особливо в тягар, відсторонитеся від неї. Або знайдіть більш легкий спосіб подолання. Адже тут вашим супутником буде вже не депресія, а енергія і жвавість розуму. До речі, в подальшому не відмовляйтеся від улюблених звичок, навпаки, «зловживайте» ними, адже ви зробили велику справу, впоралися з такою досить стомлюючої хворобою. Синдром хронічної втоми та імунної дисфункції обернувся синдромом радості, задоволення від життя. До речі, не будьте легковажні, підтримуйте досягнутий рівень. Хвороба може повернутися — іноді вона носить циклічний характер. Недарма її перша зафіксована спалах (1984 г.) носила характер локальної епідемії. І ще запам’ятайте продукти бадьорості: горіхи, зелень, гречана каша, апельсини, яблука, морська капуста, риба. Не шарахатися і від шоколаду. Але не зловживайте ім. І вже ні в якому разі не сідайте на жодні дієти. Зміцніли — краще протримається кілька днів на соках і овочевих відварах для очищення організму, оскільки у вас в період хвороби був уповільнений обмін речовин.

Лисичанське міське управління ГУ ДСНС України в Луганській області