Пенітенціарна пробація як складова реформи пенітенціарної системи

Пенітенціарна пробація — це підготовка осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання.

Утворення пенітенціарної пробації — це запровадження якісно нових підходів до виправлення не лише осіб, які засуджені до альтернативних видів покарання, а й засуджених, які утримуються у місцях позбавлення або обмеження волі, з метою подальшої їх адаптації у суспільство. Пенітенціарна пробація грає важливу роль у реформі пенітенціарної системи.

Соціальна адаптація осіб, звільнених від відбування покарання, є дуже важливим напрямом профілактики вчинення нових злочинів цією категорією осіб. Тому створюється більш ефективна система соціальної підтримки звільнених осіб.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2018 № 974/5/467/609/280 «Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» Лисичанський міський відділ Державної установи «Центр пробації» в Луганській області спільно з державними органами, органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями сприяють засудженим, які готуються до звільнення, у визначенні місця проживання після звільнення; влаштуванні до спеціалізованих установ для звільнених; госпіталізації до закладів охорони здоров’я осіб, які потребують стаціонарної медичної допомоги; працевлаштуванні працездатних осіб.

Так, протягом 2018 р. на виконання до Лисичанського МВ філії ДУ «Центр пробації» в Луганській області із установ виконання покарань надійшло 27 таких повідомлень-запитів. За результатами проведеної роботи були отримані позитивні відповіді.

Для колишніх засуджених момент звільнення має досить важливе значення, оскільки він стикається з багатьма проблеми, які самотужки вирішити дуже важко. Саме тому, на допомогу приходить служба пенітенціарної пробації, яка своїм прямим обов’язком допомагає особі, яка звільняється від відбування покарання у виді обмеження волі чи позбавлення волі на певний строк. Така допомога полягає у належному «поверненні» такої особи до соціуму після тривалої чи короткострокової ізоляції від суспільства.

Тільки спільна напружена праця із застосуванням соціальної реабілітації і людське ставлення до засуджених надасть можливість мотивувати засуджених на законослухняний спосіб життя та допоможе їм подолати негативні прояви поведінки.

Таким чином, роль пенітенціарної пробації є неоціненною для системи виконання покарань.

Лисичанський міський відділ Філії Державної установи «Центр пробації» Луганській області