Неповнолітня злочинність

На превеликий жаль, органи з питань пробації у своїй практиці стикається з такою проблемою як неповнолітні злочинці, які складають лише частину контингенту злочинців, але чим більше їх і чим найнебезпечніше вчинений ними злочин, тим сильніше проявляється моральне неблагополуччя суспільства.

Особистість неповнолітнього злочинця відрізняється, перш за все, своєю соціальною та психологічною, в цілому, життєвою незрілістю, не сформованістю ідеалів і цілей, які можуть бути поставлені ними самими. Вони ще не знають або не зовсім знають, що представляють собою, чи не опанували себе в необхідній мірі. Тому можуть з легкістю погодитися вчинити злочини, особливо якщо пропозиція виходить від вельми цінується ними компанії, яка відіграє значну роль у житті підлітка. Якщо ж він відірваний від сім’ї, позбавлений емоційних зв’язків з батьками, та ще погано вчиться в школі, неформальна мала група однолітків стає для нього єдиною нішею в життя. Тільки тут його розуміють, приймають, а іноді навіть цінують, а тому така компанія стає чимось на зразок його сім’ї або замінює її. Якщо компанія вчиняє суспільно небезпечні вчинки, підліток частіше бере участь в них, щоб не відстати від своїх товаришів, не втратити місце в групі, яку він цінує.

Велика частина неповнолітніх злочинців вихідці з тих верств населення, яка характеризується низьким соціальним достатком. Ці злочинці є носіями самого духу того соціального шару, з якого вони вийшли, духу який складається з примітивних потреб і не передбачає ні духовності, ні культури. Як і у інших людей, злочинна поведінка у підлітків полімотивована, тобто одночасно діють, переплітаючись один з одним, різні мотиви, наприклад самоствердження і матеріальної користі.

Переважно злочини вчиняються підлітками у віці від 14 до 17 років. Але між злочинністю 14-15-річних і злочинністю 16-17-річних є істотна різниця і полягає вона головним чином в тому, що злочини другої групи можуть бути небезпечніші, ніж злочину першої. Звичайно, і особистість злочинця в 16-17 років вже інша: більш досвідчена у вчиненні кримінально караних діянь, з більш стійкою антигромадською орієнтацією, що має міцні зв’язки зі злочинним середовищем. Тут дуже важливе не тільки коло спілкування, а й вік, оскільки один-два роки в підлітковому періоді вагоміші, ніж в зрілості. Чим в більш ранньому віці підліток починає чинити злочини, тим імовірніше, що він стане рецидивістом. Ще одним з важливих факторів впливу на формування особистості цих злочинців є перехідний період який зараз переживає українське суспільство, нестабільність громадських умов, висока частота конфліктів і економічні труднощі дають право говорити про наявність в країні криміногенних факторів. З урахуванням цього необхідно прогнозування стану злочинності неповнолітніх і можливості боротьби з нею.

Виходячи із статистичного аналізу неповнолітніх, які перебували на обліку Лисичанського міського відділу філії ДУ «Центр пробації» в Луганській області, у 2017 році перебувало на кінець року 5 неповнолітніх осіб, на кінець 2018 року також 5 осіб, а на теперішній час на обліку перебуває 2 особи. Із наведених вище статистичних даних вбачається, що ріст неповнолітніх суб’єктів пробації в Лисичанському МВ філії ДУ «Центр пробації» в Луганській області не містить тенденції зростання.

Головним завданням персоналу органу пробації є донести до кожного неповнолітнього злочинця необхідність його рессоціалізації, виправити його, знайти індивідуальний підхід до кожного окремо, а також впевнити його про його необхідність та значимість в нашому суспільстві, виховати у неповнолітніх правосвідому поведінку, вказати на вірну стежку в житті

Провідний інспектор Лисичанського МВ філії ДУ «Центр пробації» в Луганській області Губанова А.А.