Впровадження пілотних проектів із реалізації пенітенціарної пробації: мета, прийняті рішення, шляхи реалізації та досягнення

Заступник Міністра юстиції Денис Чернишов слушно зазначив: «Якщо я не бачу проблеми, то її не існує» — саме так можна описати ставлення суспільства до тюремної системи України. Більшість з нас намагається від цього відгородитись, думаючи, що це щось занадто далеке. Водночас, саме ігноруючи це питання, суспільство піддає себе ще більшій небезпеці. Без зміни свідомості кожного з нас повноцінна реформа пенітенціарної системи неможлива».

Чого найбільше чекає людина, яка перебуває за ґратами? Звільнення. Проте повернення повинно бути безболісним як для суспільства, так і для того, хто повертається в нього. І запорукою в цьому має бути підтримка з боку державних органів. Соціальна захищеність та стабільність — це основа, що допоможе людині адаптуватись у суспільстві і знайти своє місце в ньому. На цьому етапі важлива чітка взаємодія установ виконання покарань, суб’єктів соціального патронажу та служби пробації.

Реалізація наведеного можлива за умови втілення у життя проекту міжнародної технічної допомоги «Підтримка судової реформи в Україні через повномасштабне впровадження пробації в Україні». Цей проект спрямований на зниження показників рецидивної злочинності, більш ефективну ресоціалізацію правопорушника, зменшення кількості засуджених осіб, що відбувають покарання, пов’язане з позбавленням волі, та підвищення безпеки суспільства.

Одним із важливих очікуваних результатів даного проекту є посилення співпраці між установою виконання покарань та підрозділами пробації через удосконалення соціально-виховної роботи із засудженими для його підготовки до звільнення. Для реалізації проекту неодноразово проводились зустрічі з представниками прокуратури, судочинства, міської ради, служби пробації.

За словами керівника проекту Сірі Фйортофт, у Норвегії система взаємодії між державними органами працює вже давно. І є досить ефективною. Результат — низький рівень рецидивної злочинності (становить лише 20%), тюремні установи не перевантажені засудженими, адже більша частина з них відбуває покарання, альтернативне ув’язненню.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2018 № 974/5/467/609/280 «Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» Лисичанський міський відділ Державної установи «Центр пробації» в Луганській області спільно з державними органами, органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями сприяють засудженим, які готуються до звільнення, у визначенні місця проживання після звільнення; влаштуванні до спеціалізованих установ для звільнених; госпіталізації до закладів охорони здоров’я осіб, які потребують стаціонарної медичної допомоги; працевлаштуванні працездатних осіб.

Так, протягом 2018 р. на виконання до Лисичанського МВ філії ДУ «Центр пробації» в Луганській області з установ виконання покарань надійшло 27 таких повідомлень-запитів. Станом на 22.05.2019 р. на виконання надійшло 20 таких запитів.

Таким чином, впровадження пілотного проекту допоможе суспільству зрозуміти, що із засудженими потрібно працювати, щоб вони знову не стали на шлях криміналу. Бо це веде до небезпеки в тій же громаді і в суспільству в цілому. Якщо ми людину залишаємо наодинці, то ми її просто знову штовхаємо в прірву.

Лисичанський міський відділ Філії Державної установи «Центр пробації» Луганській області