Психічна атака: симптоми і лікування

Про існування нападів раптової тривоги люди дізналися не так давно. А значить, зовсім не дивно, що багато хто не знають причин, за якими може виникнути панічна атака, а також способи боротьби з нею. І це незважаючи на те, що до таких нападів схильні до 10% населення, тобто кожен десятий! Тому варто більш детально розглянути питання, що собою являє психічна атака, симптоми і лікування цього захворювання.

Психічна атака — це раптовий напад сильного страху. Він виникає несподівано для людини, дуже швидко розвивається і вже протягом декількох хвилин досягає свого піку. При цьому такий напад може статися не тільки вдень, але і вночі, навіть під час сну. Сила подібного явища не залежить від навколишніх обставин.

Причини виникнення психічних атак

Втрата психологічної рівноваги може спровокувати і психічні атаки. Причини, за якими це відбувається, можуть бути наступні: стреси, хронічна втома; наявність психічних і соматичних захворювань; вживання речовин, які стимулюють психіку; проблеми і важкі життєві обставини.

Симптоми психічної атаки

Напад панічного страху не є єдиним підтвердженням такого розладу, як психічна атака. Симптоми можуть бути різноманітні. Але існують певні критерії, за якими діагностується ця патологія.

Отже, якщо у людини дійсно психічна атака, симптоми можуть бути наступними: підвищення потовиділення; почастішання серцебиття і пульсу; тремтіння, озноб; задишка та відчуття нестачі повітря; задуха; біль у животі, яка може супроводжуватися нудотою; дискомфорт або біль в лівій частині грудей; переднепритомний стан, запаморочення, хиткість; оніміння кінцівок і відчуття "мурашок" на шкірі; змінне чергування жару і холоду; наявність почуття, що все, що відбувається нереально; страх померти; страх зійти з розуму або здійснити неочікуваний вчинок.

Як бачимо, багато проявів. Приступ психічної атаки поєднує в собі мінімум чотири з перерахованих вище симптомів. При цьому паніка, страх і тривога не залишають хворого в межах 10 хвилин.

Як зняти приступ психічної атаки без сторонньої допомоги

Необхідно запам'ятати одну важливу деталь: напади страху і тривоги можна навчитися самостійно контролювати. Тому важливо не розгубитися під час чергового нападу, а точно знати, що робити при психічних атаках. Методик і способів контролю існує безліч, але одним з найбільш ефективних на практиці залишається метод контролю дихання. Його принцип дуже простий — потрібно уповільнити дихання до 4-5 вдихів за хвилину. Робиться глибокий вдих (наскільки це можливо), далі затримка дихання на кілька секунд і глибокий видих. Найкраще робити це з закритими очима, щоб відчувати рух м'язів та легень. Після кількох таких вдихів і видихів панічна атака починає відступати і незабаром повністю йде.

Діагностика психічних атак

У разі наявності мінімум чотирьох ознак психічної атаки (про них ми говорили вище) необхідно негайно звернутися до терапевта для проведення детальної діагностики. Після проведення всіх оглядів та отримання результатів аналізів в індивідуальному порядку підбирається необхідне лікування психічних атак. Воно може проводитися у вигляді курсу прийому медикаментозних препаратів, психотерапії або гіпнозу.

Запобігання появи панічних атак

Люди, які часто страждають психічними розладами, живуть у стані постійного напруження і стресу, в результаті чого знижується стійкість організму до критичних норм. У таких ситуаціях будь-яка непередбачена обставина (наприклад, конфлікт на роботі) може стати "останньою краплею" і викликати напад панічної атаки. Разом з тим існують деякі прості засоби, які допомагають поліпшити психологічний стан, знизити рівень емоційної напруги та зменшити ймовірність виникнення психічної атаки.

Контрастний душ. Дуже простий і в той же час ефективний спосіб.

Релаксація м'язів. Навчившись розслабляти м'язи, можна одночасно знімати рівень психологічного напруження.

Повноцінний сон. Недосип не кращим чином впливає на нервову систему людини.

Активне фізичне життя. Тут важливо підібрати правильну інтенсивність навантажень для себе.

Регулярне харчування. Тут все просто: у голодної людини знижується рівень цукру в крові, а це збільшує можливість появи нападу панічної атаки.

Підвівши підсумки всього сказаного, можна зробити висновок, що психічних розладів, не важливо, панічна атака-це або щось інше, цілком реально уникнути. Для цього досить просто навчитися контролювати свої емоції і стежити за психологічним здоров'ям.

Відділ психологічного забезпечення Центру забезпечення діяльності

Головного управління ДСНС України у Луганській області