Важливе звернення до родин військовополонених та зниклих безвісти осіб за особливих обставин!

Захисникам і Захисницям
17.06.2025

Останнім часом, на жаль, знову фіксуємо активізацію шахраїв, які намагаються скористатися непростим емоційним станом родин наших Захисників та Захисниць.

Які схеми використовують шахраї?

- «Внесення до списку на обмін». Шахраї видають себе за представників офіційних структур або «посередників» і обіцяють включити Захисника до списку на обмін за певну суму грошей.

- «Ваш рідний у шпиталі».

Зловмисники стверджують, що зниклий військовослужбовець перебуває у тяжкому стані й потребує термінового лікування, для чого необхідно негайно переказати кошти.

- Вимагання боргів та залякування. Шахраї телефонують рідним, вимагають гроші, погрожують та чинять психологічний тиск.

- Виманювання банківських даних. Під виглядом «допомоги» аферисти намагаються отримати доступ до карток, на які надходять виплати, та привласнити кошти.

Окремо зʼявляється ще одна небезпечна схема — маніпуляції з масовими зверненнями.

Родини закликають масово надсилати звернення до державних і міжнародних структур, надсилати докази (фото/скріншоти листів) у приватні повідомлення, а також поширювати ці “інструкції” в чатах родин зниклих безвісти.

Акцентую, що це — чергова інформаційно-психологічна операція агресора. Вона не має нічого спільного з реальною процедурою обміну й лише створює хаос та дезінформацію.

Ще раз наголошую, що питання обміну — виключно компетенція держави. Жодних «платних внесень» не існує. Персональні та фінансові дані — під захистом.

У таких обставинах будь-яка інформація може здаватися шансом. Саме цим користуються шахраї. Бережіть себе та своїх рідних. За підозрілих ситуацій — звертайтесь до правоохоронних органів.

Нагадую, що раніше Офіс Омбудсмана разом із кіберполіцією створили спеціальну тематичну брошуру — «Яким може бути шахрайство та як йому протидіяти?». Ознайомитися з матеріалом  можете тут

https://www.ombudsman.gov.ua/storage/app/media/uploaded-files/yakim-mozhe-buti-shakhraistvo-veb.pdf?fbclid=IwY2xjawK-RKZleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFKOUtXWEJoUjlwSlFFS2ROAR6kbmVtvCXyEmZ4szHLHpbl8cPYfZqyHocA0icnPTG-W6-I-vNlD3kIWnSeUA_aem_-RuioIpAnBSbToT3ni25tA