До Всесвітнього метеорологічного дня і Всесвітнього дня водних ресурсів

Чи замислювались Ви коли-небудь про те, в якому чудовому краю ми живемо — на Луганщині! Далеко від нас цунамі, торнадо, землетруси, виверження вулканів... Абрикоси та яблука у нас під ногами. Але все одно ми залежимо від примх погоди, такої різної: 8 березня 1964 року у повітрі зафіксовано 35° морозу; 8-9 березня 2020 року максимальні температури повітря сягали 19-24° тепла, підвищення середньодобових температур до плюс 11-14°С, позитивні аномалії температури дорівнювались 14-17°.

Кількість стихійних лих, пов’язаних з гідрометеорологічними природними явищами значно зросла протягом останніх десятиліть. За період 1995-2015 роки від стихійних лих, обумовлених погодними факторами, загинуло близько 606 тис. людей, близько 4,1 млрд. людей втратили своє майно та отримали каліцтва. Наукові дослідження свідчать, що зміни глобального і регіонального клімату сприяли частішим проявам стихійних лих. Завчасне попередження є основним елементом зниження ризику стихійних лих. Це може допомогти уникнути втрат людських життів і знизити економічні й матеріальні збитки від впливу небезпечних явищ, включаючи стихійні лиха. Аби системи завчасного попередження були ефективними, необхідна активна участь людей і громад, що потрапляють в умови ризику. Системи завчасних попереджень про небезпечні явища погоди об’єднують спільноту, політичне керівництво країн, метеорологів, засоби масової інформації, органи, що відповідають за реагування на надзвичайні ситуації, установи охорони здоров’я, відомства, що відповідають за підготовку планів відновлювальних робіт. Прогнози погоди та кліматичні прогнози потребують спостережень за навколишнім середовищем на цілодобовій основі і по всьому світу. Основна частина цих спостережень здійснюється Національними гідрометеорологічними службами в рамках Всесвітньої служби погоди ВМО, яка забезпечує зв’язок між станціями спостережень і центрами метеорологічного і кліматичного прогнозування на національному, регіональному й глобальному рівні 24 години на добу в режимі реального часу.

Національна гідрометеорологічна служба України вносить свій достойний вклад до Всесвітньої служби погоди. Систематичні цілодобові спостереження за станом погоди проводяться на 160 метеорологічних станціях, з яких до Глобальної системи телезв’язку ВМО надходить синоптична інформація з 31 станції і кліматична інформація — з 27 станцій.

Погода не знає меж. І ті погодні умови, що спостерігались над Скандинавським півостровом чи над Адріатикою вже через 10-12 годин можуть хазяйнувати на території України. Тому метеорологи всього світу об’єднались.

23 березня, з нагоди вступу в силу у 1950 році Конвенції Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО), Національна гідрометеорологічна служба України та вся світова гідрометеорологічна спільнота відзначають Всесвітній метеорологічний день.

22 березня, напередодні Всесвітнього метеорологічного дня, світова спільнота відзначає Всесвітній день водних ресурсів. Ідея цього визначного дня — привернути увагу до прісної води, як до цінного й життєво необхідного земного ресурсу, завдяки якому існує можливість забезпечення життєдіяльності людини.

Начальник відділу гідрометеорологічного забезпечення Луганського обласного центру з гідрометеорології Надія Лєбєдєва