«Реформи в Україні в контексті євроінтеграції»

Інформаційно-довідкові матеріали Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Луганської облдержадміністрації до єдиного дня інформування населення

День Європи — щорічне свято миру і єдності в Європі. Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.

День Європи спершу відзначався як День заснування Ради Європи (5 травня), пізніше став відомий як День проголошення декларації Шумана (9 травня). На початку метою відзначення Дня Європи було навчання людей бути прихильниками європейської інтеграції, формування спільності громадян країн, які входять до ЄЄ, щоб вони відчули свою приналежність до Європи. В Україні цей день відзначається з 2003 року в третю суботу травня (відповідно до Указу Президента України від 19.04.2003 № 339).

Для України, яка не є членом ЄЄ, але проводить політику європейської інтеграції та перебуває в процесі переговорів щодо Договору про асоціацію з ЄЄ, важливим є привернення уваги українців до Європейського Союзу. У цей день людей слід спонукати до того, щоб вони зрозуміли і стали прихильниками європейської інтеграції, замислилися, якою вони бачать Європу і роль України в Європі. Це також вдалий момент, щоб дати можливість людям отримати відповідь на запитання які їх хвилюють. У рамках святкування Дня Європи поєднується політичний, навчально-інформаційний компонент з розвагами й організацією дозвілля.

Для того щоб зробити відчутим присутність свята, розроблений традиційний формат, який вибраний так, щоб центральним елементом були саме європейські цінності до яких належить: повага до людської гідності, свобода, демократія, верховенство права, повага до прав людини та вільний ринок. Дані цінності є спільними для всіх держав — членів у суспільстві, де панує плюралізм, правосуддя, солідарність, рівність жінок і чоловіків та відсутня дискримінація.

Верховенство права — визнання того, що ніхто не може бути вище права і лише правом визначені принципи співіснування людей у суспільстві.

Права людини — права, які кожен має лише тому, що він є людиною, і якими всі люди володіють однаковою мірою, правові гарантії захисту від посягань на людську гідність.

Людська гідність — це основа для здійснення всіх прав людини, визнання рівності, беззастережної цінності кожної людини в моральному сенсі.

Свобода — це умови, при яких людина може вести себе відповідно до своєї відповідальності та свободи.

Демократія — це коли влада організована так, що народ її сам формує і визнає. В сучасному світі демократія ґрунтується на доступності сфери політики, вільних і відкритих виборах, багатопартійності, відповідальності, чіткому поділі влади, свободі слова і переконань, забезпеченні прав людини і громадян.

Цінність не є категорією, яка дозволяє собі давати точне визначення терміну. Дуже часто питання «що для тебе є цінністю?» змушує нас замислитись над життєвими пріоритетами. У випадку з європейськими цінностями ми говоримо про базові речі, з яких випливають наші моделі поведінки і розстановка особистих пріоритетів. Це широка шкала особистих переваг, які зумовлюють нашу поведінку, активну дію і ставлення до реальності. Наприклад, якщо нашою цінністю є «рівність між чоловіками і жінками», а ми бачимо, що при прийомі на роботу фірма надає перевагу чоловікам, то відповідно до своєї цінності ми формуємо особисте ставлення. Простіше — ми вважаємо, що ця фірма діє неправильно. Наша ціннісна життєва позиція відрізняється від позицій фірми. Відповідно до нашої ціннісної позиції, ми можемо застосовувати більш активні дії — приєднатися до суспільного руху за рівність, звернути увагу співробітників на дискримінаційні дії працедавців, навіть написати про це у соціальних мережах або ж просто розмовляти з людьми і пояснювати своє ставлення до проблеми нерівності між чоловіками та жінками при прийомі на роботу.

У випадку з європейськими цінностями це зробити досить важко. Європейські цінності є репрезентативними, вони відображають основу, на якій будується і розвивається Європа. Таким чином, вибираючи тільки один з елементів, ми руйнуємо весь фундамент. Окрім того, усі цінності взаємопов’язані. Не може бути вільного ринку без свободи, свободи без демократії, демократії без верховенства права тощо.

Європейські цінності не є постулатами. Принаймні, ми можемо навчатися їх розуміти і змінювати своє ставлення. Зрештою, ми всі визнаємо, що матеріальне життя в Європі краще, ніж в Україні. То чому б не спробувати поєднати матеріальне з моральним? Не задуматися над тим, що цей один абзац, де перелічені європейські цінності, є результатом довготривалих обговорень як на рівні основних інституцій ЄЄ, національний урядів, так і на рівні суспільств і спільнот. Україна не брала участі у цьому обговоренні, але постійно декларує свою готовність брати участь у європейській інтеграції.

День Європи — це масштабний захід, який привертає увагу великої кількості відвідувачів.

Це унікальний фестиваль, який щороку об’єднує Європу і Україну серією яскравих заходів у найрізноманітніших сферах — культурі, освіті, політиці, туризмі, кулінарії та в багато іншому.

У цьому році День Європи є ювілейним, оскільки святкується 10-й раз. Тому заплановано масштабне святкування як на території Луганської області, так і участь в «Європейському містечку» в м. Києві під час проходження фінальної частини чемпіонату Європи з футболу Євро — 2012. Протягом травня на території Луганської області відбулися різні заходи:

• Концерт Курта Шмідта у Луганську (27.04.12);

• У ВУЗах області пройшли конференції, виставки, «круглі столи» на тему: «Я поділяю європейські цінності»

• Конкурс мультимедійної презентації «Євро — 2012 спорт єднає країни»;

Захід став можливим завдяки дружній команді організаторів та партнерів. Ініціатором святкування Дня Європи в Луганській області виступила Луганська обласна державна адміністрація. Організатори — Головне управління економіки ЛОДА, громадська організація «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону» та Євердловський міська рада. Особливою рисою свята є громадянський вимір: воно організовується громадою для громади. Головними дійовими особами свята є не наймані професіонали (актори, художники, співаки тощо), а люди, які проживають у громадах Луганщини та є прихильники або противниками європейської організації ті, що готові донести думку членам даної громади

Свою партнерську підтримку проведенню заходу надають проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», німецька спільнота міжнародного співробітництва ОІ2, програма «Бібліоміст», компанія «ОРА консалтинг груп», представництво ЄС в Україні, Луганський центр європейської інформації, Луганська обласна універсальна наукова бібліотека імені М.Горького.

Запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до святкування Дня Європи у м. Свердловську.

Час проведення: 19 травня 2012. Початок: 11:00.

Місце проведення: міський парк культури і відпочинку м. Свердловськ.