Епізоотична ситуація зі сказу у Луганській області значно ускладнилася

Про це йшлося на засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Луганській обласній державній адміністрації, яке пройшло 2 грудня під головуванням заступника голови облдержадміністрації Сергія Хлякіна.

В останні роки епізоотична ситуація зі сказу в Україні та зокрема в Луганській області викликає занепокоєння.

Особливо напружена ситуація склалася у поточному році. В порівнянні з минулим роком кількість тварин, які захворіли сказом збільшилась у 5,5 разів.

Стрімке розповсюдження сказу на території області зумовлене відсутністю пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин, заборона полювання протягом двох років та неможливістю проведення відстрілів червоної лисиці, безпритульних собак і котів на територіях мисливських угідь, включаючи зелені зони навколо міст, селищ.

Станом на 01.11.2015 р. на території області зареєстровано 33 неблагополучних пунктів щодо сказу, в яких захворіла 49 тварин, а саме:

 • Біловодський район — 2 пункти (3 собаки, 1 ВРХ, 3ДРХ);
 • Кремінський район — 3 пункти (1 лисиця, 2 коти);
 • Білокуракинський район — 2 пункти (1 ВРХ, 1 ласка);
 • Міловський район — 1 пункт (1 ВРХ);
 • Марківький район — 1 пункт (1 ВРХ);
 • Новоайдарський район — 3 пункти (1 собака, 2 ВРХ);
 • Новопсковський район — 3 пункти (1 собака, 1 кіт, 1 ВРХ);
 • Попаснянський район — 2 пункти (1 лисиця, 1 кіт);
 • Сватівський район — 3 пункти (2 кота, 1 собака, 1 лисиця);
 • Старобільський район —5 пунктів (3 ВРХ,1 ДРХ, 6 котів, 1 собака, 3 лисиці);
 • Ст-Луганський район — 4 пункти (2 кота, 1 собака, 2 ВРХ);
 • Троїцькій район — 2 пункти (1 ВРХ, 1 кіт) ;
 • м. Лисичанськ — 2 пункти (2 собаки).

Напружена епізоотична ситуація щодо сказу серед диких, сільськогосподарських та, особливо, домашніх тварин (собак і котів) є реальною загрозою виникнення сказу серед людей.

За даними головного управління Держсанепідслужби у Луганській області протягом 2015 року від укусів тварин в області постраждали та звернулися за антирабічною допомогою 1179 осіб, з яких 681 особі було призначено щеплення проти сказу.

Причиною підвищення природної епізоотії сказу є збільшення чисельності лисиць на території області, а також розширення ареалу їх мешкання. Високі репродуктивні можливості червоної лисиці, сприйнятливість лисиць до сказу та тривале вірусоносійство сприяли активному розвитку цієї епізоотії.

Луганським обласним управлінням лісового та мисливського господарства згідно п. 5 Рішення ДНПК № 2 від 19.06.2015 було створено 20 бригад зі складу єгерської служби для заходів по зменшенню кількості червоної лисиці та здичавілих собак і котів на територіях мисливських угідь, зелених зон навколо населених пунктів, розроблені та погоджені з райдержадміністраціями графіки по знешкодженню безпритульних тварин. Але надані графіки не затверджені керівництвом АТО, в зв’язку з цим заходи щодо знешкодження червоної лисиці, безпритульних собак та котів на територіях мисливських угідь проводяться не в повному обсязі. З початку роботи бригад відстріляні 142 лисиці, 38 собак, 13 котів та 14 інших тварин.

Наразі загроза розповсюдження сказу зберігається і з боку свійських тварин, насамперед котів та собак, які можуть безпосередньо контактувати з безпритульними тваринами. Із всіх тварин, які захворіли на сказ у поточному році 85% є свійськими, але внаслідок безвідповідального ставлення до тварин з боку власників, жодна тварина не була щеплена проти сказу.

З метою недопущення виникнення, розповсюдження та локалізації сказу на території області Головним управлінням ветеринарної медицини в Луганській області та територіальними органами Держветфітослужби на місцях постійно вживаються заходи, зокрема.

Для здійснення оперативного контролю, керівництва та координації діяльності органів виконавчої влади, державних служб, підприємств, установ, організацій щодо недопущення виникнення та поширення сказу на території області проведено 59 засідань ДНПК при районних державних адміністрацій та міських радах з профілактики та ліквідації сказу.

З початку року в області проведені заходи з локалізації та ліквідації 9 осередків спалахів сказу.

У відповідності до затверджених планів з протиепізоотичної роботи на 2015 рік, планово щеплено проти сказу собак 17125 голів та 13836 голів котів. Крім того під час заходів з ліквідації сказу було вимушено щеплено ВРХ 14129 голів, ДРХ 1598 голів, коней 70 голів.

Проводиться відповідна просвітницька робота щодо сказу, так за 2015 рік видано 20 статей у пресі, зроблено 6 виступів по радіо, 8 виступів по телебаченню, проведено 123 лекції, проведено понад 21 тис. бесід з населенням, розповсюджено понад 3 тис. листівок.

Не зважаючи на заходи що проводяться, в області ще залишається 24 неблагополучних по сказу пунктів в 12 районах, та прогноз подальшого розвитку щодо розповсюдження небезпечного для людей захворювання негативний.

Луганська обласна військово-цивільна адміністрація