На виконання Закону України про декомунізацію в Луганській області демонтовано 138 пам'ятників

21 листопада завершився перший етап реалізації Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганді їхньої символіки». Як відбувається його виконання на території Луганської області йшла мова на колегії в Луганській обласній військово-цивільній адміністрації.

На підставі матеріалів, наданих Інститутом пам’яток охоронних досліджень Міністерства культури України, було визначено перелік об’єктів культурної спадщини, які перебували на державному обліку (131 об’єкт) та тих об’єктів, які на державному обліку не перебували, але підпадають під дію Закону (20 об’єктів). Усього в Луганській області був визначений 151 об’єкт.

«У цілому на території Луганської області, підконтрольній українській владі, виконання Закону проводиться на достатньо високому рівні, — відзначила начальник управління культури, національностей та релігій Аліна Адамчук. — Із 151 пам’ятника демонтовано 138, що становить 91 % від загальної кількості. На початок дії 2 етапу Закону 13 пам’ятників (9 % від загальної кількості), що підлягають демонтажу, не демонтовано на території Лисичанська, Марківського, Новопсковського, Новоайдарського, Троїцького районів».

Щодо об’єктів топоніміки на першому етапі із 991 від заявлених було перейменовано 703, що становить 77 % від загальної кількості. Разом з тим, зважаючи на останні результати розгляду Українським інститутом національної пам’яті звернень територій, на початок другого етапу статистична інформація щодо об’єктів топоніміки дещо змінилася. Кількість тих об’єктів, які підлягають перейменуванню, на сьогодні збільшилася на 377 одиниць, і не виключено, що в подальшому ця цифра може дещо зрости. Таким чином, загальна кількість об’єктів, що підпадають під дію Закону, становить 1368 одиниць від заявлених, у той же час упродовж першого місяця другого етапу дії Закону додатково перейменовано 139 об’єктів, а це сумарно 842 одиниці, що становить 62 % від загальної кількості.

«Слід наголосити на тому, що ця статистика свідчить про не формальний підхід територій до поставлених завдань, а бажання реально викорінити гіркий спадок минулого», — наголосила Аліна Олексіївна.
Щодо зміни назв населених пунктів, то із 16 населених пунктів, які підпадають під дію Закону та розташованих на підконтрольній українській владі території, до Верховної Ради України сільськими та селищними радами надіслано відповідні подання на 5 об’єктів. Матеріали щодо перейменування 9 населених пунктів додатково надіслано на розгляд до Українського інституту національної пам’яті.

Необхідно позитивно відзначити роботу всіх гілок влади Старобільського та Міловського районів, на території яких Закон про декомунізацію виконано на 100 % вже на першому етапі.

«За результатами аналізу виконання вимог Закону вважаємо за необхідне надання органами виконавчої влади на місцях всебічної інформаційно-правової та технічної допомоги головам сільських, селищних та міських рад у вирішенні питань, пов’язаних з реалізацією Закону, оскільки реалізація Закону на другому етапі покладається персонально на них до 20 лютого 2016 року.

Враховуючи можливе виникнення складнощів під час прийняття відповідального рішення, на територіях пропонуємо утворити при головах районних державних адміністрацій, керівниках військово-цивільних адміністрацій, головах районних рад та міських головах міст обласного значення дорадчих органів з вирішення питань, визначених Законом, залучення до нього представників громадськості, викладачів історії, краєзнавців, співробітників музеїв та надати кандидатури для включення до складу дорадчого органу при голові облдержадміністрації — керівникові обласної військово-цивільної адміністрації, який відповідно до протокольних доручень заплановано утворити у січні 2016 року», — підсумувала у своїй доповіді Аліна Адамчук.

Луганська обласна військово-цивільна адміністрація