11 травня - Всесвітній день мігруючих птахів

Щороку з метою підвищення обізнаності населення з питань, що стосуються мігруючих птахів, та натхнення людей і організацій у всьому світі для вжиття заходів для збереження мігруючих птахів міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день мігруючих птахів. З 2018 року відзначення цього дня мають організовуватися двічі на рік, у другу суботу травня та жовтня і, окрім того, протягом року, коли мігруючі види птахів присутні у певній місцевості. Всесвітній день мігруючих птахів у 2019 році припадає на 11 травня та 12 жовтня.

Конвенція про мігруючі види (CMS), Угода про африкансько-євразійські водоплавні птахи (AEWA) та навколишнє середовище для Америк (EFTA) об’єднали зусилля для посилення глобального визнання та оцінки мігруючих птахів. Тема цьогорічного дня «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком» — повинна привернути увагу до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів та їх середовищ існування.

Пластик і шкода для навколишнього середовища

З щорічним виробництвом понад 300 мільйонів тонн, пластик є одним з найбільш широко використовуваних матеріалів у світі. Часто привертає увагу той факт, що пластик використовується для своєї основної мети лише на мить у порівнянні з його життєвим циклом від 20 до 500 років. Легкі і спроектовані для останнього, відкидаються частини легко транспортуються до екосистем через сили природи, що викликають серйозні загрози мігруючих птахів у всьому світі. За оцінками, 8 мільйонів тонн пластикових відходів надходять у світові океани щороку. Що ще гірше, пластик не просто розчиняється. Розбившись на дрібні частинки водою, сонячним світлом і вітром, це часто призводить до летальних випадків проковтування і заплутування.

Як пластик впливає на птахів?

На жаль, наявність крил не допомагає птахам уникнути загрози від пластики. Мертві пташенята зі шлунками, які наповнені пластиком, заплутаними та задушеними пластиковими кільцями й сітками, — це занадто реальні наслідки того, що пластик бере на себе птахів та інших тварин.

Поведінка в пошуках їжі робить морських птахів схильними до поглинання пластмас. Плаваючи на поверхні води, покриті водоростями, пластмаси для одноразового використання, такі як сумки, соломинки і пляшки, можна легко прийняти за здобич, як за формою, так і за запахом. Попри це, птахи годують пластиків своїм пташеням, які ще більш вразливі через недорозвинені органи.

У разі проковтування, пошкодження, спричинені пластикою, залежить від його форми. Гострі пластикові частинки викликають негайну смерть шляхом проколювання внутрішніх органів. Але в основному, споживання пластику призводить до хронічного почуття голоду і голоду, оскільки дає відчуття повного шлунка без будь-якої харчової цінності. Токсичність хімічних речовин, що покривають пластмаси, є додатковою загрозою.

Шари пластикових покриттів водно-болотних угідь призводять до багатьох випадків заплутування і уловлювання. Покинуті рибальські снасті є однією з найпоширеніших причин, що призводять до явища, що називається «примарний промисел». Захворілі птахи або травмовані, і підхоплюють інфекції або в кінцевому підсумку потопають. Нерідко в пастці птахів обмежені у своїх рухах і легко стають здобиччю інших тварин.

Що можна зробити, щоб запобігти цьому?

Кількість морських птахів, що вмирають від впливу пластмаси, щорічно, становить 1 мільйон і зростає. Дослідження підкреслює актуальність цього питання: не тільки 90 відсотків морських птахів мають пластику в своїх мурах, але з такою швидкістю частка морських птахів, що вживають пластик, до 2050 року досягне 99 відсотків.

Дослідження показують, що місцеві проекти з управління пластмасовими відходами дають результати за короткий проміжок часу. Таким чином, здоровий глузд і усвідомлення можуть допомогти приборкати гігантський приплив пластику. Міжнародній спільноті необхідно вжити термінових заходів для пом’якшення непотрібних травм і смертності мігруючих птахів через пластичне забруднення. Всесвітній день міграційних птахів 2019 року — це унікальний шанс об’єднати зусилля для розв’язання серйозної проблеми пластичного забруднення та висвітлити його негативний вплив на мігруючих птахів.

Що робити, щоб боротися з пластичним забрудненням?

Зменшення, повторного використання та перероблення — обмежте використання пластмасових матеріалів та замініть їх екологічно чистими альтернативами, використовуйте та утилізуйте пластмаси.

Очищення — приєднуйтесь до чистих заходів у вашому районі, будь то на пляжах або вздовж річок.

Поширюйте слово — підтримуйте місцеві та глобальні дії проти надмірного, непотрібного використання та шкідливого видалення пластику.

Всесвітній день мігруючих птахів — це унікальний шанс об’єднати зусилля для вирішення серйозної проблеми забруднення пластиком та висвітлити його негативний вплив на мігруючих птахів.

Більш детальну інформацію можна знайти офіційному сайті Всесвітнього дня мігруючих птахів https://www.worldmigratorybirdday.org/.