Щодо небезпеки отруєння чадним газом

Отруєння людей чадним газом частіше відбуваються в міжсезоння, коли люди вмикають газові плити, аби зігрітися, за відсутності центрального опалення. Сумна статистика свідчить, що найчастіше випадки отруєння чадним газом трапляються внаслідок порушення правил експлуатації газових приладів, пічного опалення та нехтування елементарними вимогами правил безпеки життєдіяльності, дотримання яких допоможе зберегти здоров’я та життя.

Підступність газу в тому, що жоден рецептор людини не може розпізнати його присутність. Вираз «запах чадного газу» не більше ніж фігура мови. Пахнуть інші продукти горіння, які часто домішуються до чадного газу. Чадний газ (окис вуглецю) належить до речовин, які не беруть участь у обмінних процесах в організмі та впливають негативно на всі органи насамперед на головний мозок та серце. Цей газ легко проникає в кров, де зв’язується з гемоглобіном. Гемоглобін, з’єднаний з чадним газом, втрачає здатність переносити кисень в крові, що є причиною недостатнього постачання кисню до тканин та органів. Внаслідок цього настає кисневе голодування тканин, до якого найбільш чутлива нервова система. Це і визначає клінічну картину отруєння чадним газом.

Ознаки та симптоми отруєння чадним газом – головний біль, нудота, задуха, сплутаність свідомості, м'язова слабкість, червоний колір обличчя. Тривала дія чадного газу може привести до смерті.

Перша допомога при отруєнні чадним газом:

- потерпілого потрібно негайно винести на свіже повітря;

- звільнити від тугого одягу, який заважає диханню, розстібнути комір і ремінь;

- на голову і груди потерпілого слід покласти холодний компрес;

- напоїти гарячим чаєм, кавою;

- при зупинці дихання та кровообігу – серцево-легенева реанімація;

- піднести до ніздрів шматочок вати, змочений нашатирним спиртом.

Таким чином, єдиний ефективний спосіб уникнути трагедії - виконання всіх вимог безпечної експлуатації газових плит, котлів, підтримка в належному стані димоходів, вентиляційних решіток, труб.

Іноді недбалість самих власників осель доходить до такого ступеня, що видна неозброєним оком на вентиляційних решітках: купа пилу на липкому шарі жирових відкладень. Про який повітрообмін може йти мова?

У побутових умовах найпростіше перевірити тягу, приклавши до вентиляційних решіток листок паперу. Він повинен щільно прилипнути до неї під силою повітря, що відходить. Якщо цього не відбулося, потрібно бити на сполох. Ні в якому разі не слід використовувати в якості індикатора запалений сірник, оскільки в отворі можуть зібратися горючі гази, і така перевірка може закінчитися вибухом.

Для уникнення отруєння чадним газом слід дотримуватися основних вимог безпеки:

- переконайтеся, що кухня добре провітрюється, не блокуйте вентиляційні отвори;

- у разі використання твердого палива не можна зачиняти витяжку до повного згорання палива;

- під час сильного вітру, дощу, туману в димовому каналі може виникнути зворотна тяга, внаслідок чого продукти згорання газу залишаються в приміщенні;

- опалювальне обладнання повинно бути повністю справним, це стосується в тому числі тріщин в кладці печей і засміченого димоходу.

Обережність - запорука запобігання отруєння чадним газом!

Головний спеціаліст відділу мобілізаційної роботи та цивільного захисту ВЦА м. Лисичанськ Микола Петренко

Майстер виробничого навчання Лисичанських територіальних курсів ЦЗ та БЖД (ІІІ категорії) Ірина Ільїнська