ДПІ відповідає на запитання

ЗАПИТАННЯ: Як здійснюється сплата рентної плати за спеціальне використання води у разі придбання земельної ділянки із свердловиною для видобування підземної води (у т.ч. якщо свердловина законсервована) та який перший звітний (податковий) період для подання податкової звітності буде у разі фактичного використання води зі свердловини?

ВІДПОВІДЬ: Суб’єкт господарювання, що придбав земельну ділянку із свердловиною для видобування підземної води (у т.ч. якщо свердловина законсервована), є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та спеціальне використання води, порядок справляння яких визначено розділом IX «Рентна плата» Податкового кодексу України, та повинен подавати податкову декларацію з рентної плати, починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав або переоформив спеціальний дозвіл (п. 252.23 ст. 252 Податкового кодексу України).

ЗАПИТАННЯ: Який перший звітний (податковий) період для подання податкової декларації рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) у разі укладення суб’єктом господарювання договору на поставку води з постачальником води?

ВІДПОВІДЬ: Абзацом першим п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Таким чином, суб’єкт господарювання у разі укладання договору на поставку води з постачальником води є платником рентної плати за спеціальне використання води та повинен подавати податкову декларацію з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води), вперше за квартал, у якому такий суб’єкт господарювання здійснив використання води на інші цілі, ніж виключно власні питні і санітарно-гігієнічні потреби.

ЗАПИТАННЯ: Підприємство — юридична особа на загальній системі оподаткування придбало послуги у фізичної особи підприємця-єдинника на 2 групі. Які наслідки такої співпраці будуть у фірми? Та чи є право на витрати?

ВІДПОВІДЬ: Отримання послуг від фізичної особи-підприємця-платника єдиного податку 2 групи платнику податку на прибуток нічим не загрожує. Тобто витрати в цьому випадку необхідно відображати за загальними правилами.

Детальніше: для фізичних осіб підприємців — єдинників Податковий кодекс України (ПКУ) містить обмеження щодо здійснюваної ними діяльності. Так, їм дозволено торгувати товарами з ким завгодно, а ось надавати послуги-лише платникам єдиного податку та населенню (пп.2 п.291.4 ПКУ) і порушення цієї норми матиме певні наслідки.

Отримання послуг від такого контрагента, а саме — єдинника на 2 групі, наслідків для платника податку на прибуток не матиме. Це ніяк не вплине на хід його діяльності чи відображення витрат. Адже ПКУ не встановлює для юрособи обмежувальних норм чи різниць щодо такої співпраці. Єдине, про що важливо пам’ятати: отримання послуг від фізичної особи-підприємця на 2 групі необхідно супроводжувати первинним документом. Останній повинен містити всі обов’язкові реквізити, визначені ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 997-XIV. А ось єдинника наслідки такої співпраці з юридичною особою-загальносистемником не оминуть.

ЗАПИТАННЯ: Підприємство має намір придбати житловий будинок загальною площею 570 кв. м. Чи слід у такому випадку додатково сплачувати 25 тисяч гривень податку на нерухомість?

ВІДПОВІДЬ: Так, сплачувати необхідно. Зміна власника такого об’єкта призводить до розподілу як основної суми податку, так і додаткової суми між попереднім і новим власником, пропорційно до часу володіння житлом, а саме: 25 000 гривень на рік додатково сплачується за кожний об’єкт житла (його частку), якщо загальна площа перевищує 300 кв. м. (для квартири) та/або 500 кв. м. (для будинку).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюють для попереднього власника за період із 1 січня цього року до початку того місяця, у якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника — починаючи з місяця, у якому він набув права власності (пп. 266.8.1 Податкового кодексу України).

Державна податкова інспекція в м. Лисичанську