Про право на використання електронних платіжних засобів при купівлі продукції (товарів, робіт, послуг)

До відділу споживчого ринку надходять звернення з питання недотримання суб’єктами господарювання (продавцями товарів, надавачами послуг) установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов’язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України.

Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту, у будь-який спосіб обмежувати використання ним електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов'язаний приймати їх до сплати.

Відповідно до п.п. 21, 22 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», затвердженого постановою КМУ від 15.06.2006 № 833 суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) відповідно до законодавства. Розрахунки за продані товари та надані послуги можуть здійснюватися готівкою та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) відповідно до законодавства.

Відповідно до законодавства, вимоги до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги) визначає КМУ.

Постановою КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 №878 установлено, що суб’єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні здійснити перехід на обов’язкове приймання електронних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги).

Виходячи з викладеного, законодавством встановлено обов’язок щодо необхідності використання електронних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) суб’єктами господарювання, які обов’язково застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Наприклад, при реалізації алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, технічно складних побутових товарів суб’єкти господарювання обов’язково повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) та відповідно використовувати електронні платіжні засоби (термінали) для здійснення розрахунків за продані товари.

Попереджаємо суб’єктів господарювання про дотримання норм законодавства про захист прав споживачів, Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів.

Звертаємо увагу, що згідно зі ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фізичні особи - підприємці при здійсненні продажу товарів (наданні послуг) не застосовують реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки за умови сплати єдиного податку.

Відділ споживчого ринку Лисичанської міської ради