Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам

1. Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

2. Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

3. Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв’язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

Ця стаття встановлює норми безоплатної приватизації земельних ділянок державної та комунальної власності у разі приватизації земельної ділянки, що знаходиться у громадянина в користуванні, та у разі, коли така ділянка надається у власність із земель запасу.

На відміну від статті 56 ЗК 1992 року, що закріплювала можливість безоплатної передачі у власність громадян земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства в розмірі не більш 0,6га (при цьому граничний розмір земельної ділянки, що знаходиться в користуванні громадянина для цих цілей, не міг перевищувати 2га), чинний Земельний кодекс надає громадянам можливість одержати безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку до 2га. Це означає, що громадяни, які не оформили своїх прав на земельну ділянку, що знаходиться в їхньому фактичному користуванні для даних цілей, а також інші громадяни, що не реалізували своє право на безкоштовну приватизацію земельної ділянки для даних цілей, можуть претендувати на її одержання безоплатно у власність у межах 2га. Що стосується тих громадян, які використали своє право і приватизували земельну ділянку площею до 0,6га, то вони відповідно до статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство» мають право на збільшення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства до 2,0га.

Управління Держземагентства у м. Лисичанську